top of page

Hizmetlerimiz

İhtiyacınız Olan Her Şey

Pilates egzersizlerinde en önemli faktörlerden biri denge. Omurganın ve kas topluluklarının birbirini dengeli bir şekilde desteklemesi isteniyor. Tüm kaslar adil bir biçimde çalıştırılıyor ve iskeletle orantılı bir bütünlük içine girmesi sağlanıyor. Üstelik büyük oranda esneklik gücü de veriyor. Bunu öyle içten yapıyor ki omurların arası bir parça açılıyor ve boyunuz da buna bağlı olarak birkaç santim uzuyor.
Kalça ve bel kemiği rahatsızlıklarını gidermek, iskelet dengesini kurmak, vücuda doğru nefes almayı öğretmek esas amacıymış. Şimdi daha estetik amaçlarla kullanılıyor olsa da yine pilatesi tercih edenlerin büyük çoğunluğu aynı zamanda dengeli bir duruşa sahip olmak, sağlıklı bir kemik yapısı kazanmak gibi kaygılar da güdüyorlar. Sırt ve bel ağrılarından kurtulmak, düz ve biçimli bir karına, ince bir bele sahip olmak, dik durmak da pilates yapanların amaçları arasında.

IMG_3438_edited_edited.jpg

Aletli Pilates (Reformer Pilates)

Beklentilerinizin Ötesinde

Pilates egzersizlerinde en önemli faktörlerden biri denge. Omurganın ve kas topluluklarının birbirini dengeli bir şekilde desteklemesi isteniyor. Tüm kaslar adil bir biçimde çalıştırılıyor ve iskeletle orantılı bir bütünlük içine girmesi sağlanıyor. Üstelik büyük oranda esneklik gücü de veriyor. Bunu öyle içten yapıyor ki omurların arası bir parça açılıyor ve boyunuz da buna bağlı olarak birkaç santim uzuyor.
Kalça ve bel kemiği rahatsızlıklarını gidermek, iskelet dengesini kurmak, vücuda doğru nefes almayı öğretmek esas amacıymış. Şimdi daha estetik amaçlarla kullanılıyor olsa da yine pilatesi tercih edenlerin büyük çoğunluğu aynı zamanda dengeli bir duruşa sahip olmak, sağlıklı bir kemik yapısı kazanmak gibi kaygılar da güdüyorlar. Sırt ve bel ağrılarından kurtulmak, düz ve biçimli bir karına, ince bir bele sahip olmak, dik durmak da pilates yapanların amaçları arasında.

1050633_1920x1080.jpg

Hamile  Pilatesi

Hamileler Neden Pilates Yapmalı?

Pilates yapan anne adayı daha güçlü beden kaslarına sahip olur, bebeği rahat taşıyan bacaklar, şişliklerden, kramplardan ve varislerden şikayet etmeyen, kolay doğum ve doğum sonrası çabuk gerçekleşen toparlanma sürecine sahip olmakla beraber gebelikte görülebilen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine yardımcı olur.
Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.Gebelikteki duruş ve vücut şekil bozukluklarını azaltır. Normal doğumu kolaylaştırır, kısaltır, sancıyı azaltır.
Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.
Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişide mental olarak rahatlama sağlar.
Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonlarının egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır.(Otonom sinir sistemi vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonları kontrol eder)

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişiklik yaşadığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde birtakım değişiklikler yaratır.

Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir. Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır. Pilateste bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir.

PİLATES YAPAN ANNE ADAYLARI;
1. Doğum sırasında rahat ıkınarak rahat bir doğum gerçekleştirirler.
2. Doğum sırasında oluşan yırtıklar azalır.
3. Gebelikte ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemleri ortadan kalkar.
4. Doğum sonrası uterus çok daha kolay toparlanır.
5. Pilates, gebelikte görünen, hazımsızlık ve ödem gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.
6. İçerdiği nefes egzersizi sayesinde hem gevşeyen ve uzayan karın kaslarının çok daha çabuk güçlenip, toparlanmasını sağlarken annenin, gebelik sürecinde yaşadığı duygusal dalgalanmalardan daha az etkilenmesine sebep olur.
7. Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalar, gününü zinde ve motive şekilde geçirir.
8. Cinsel yaşamın doğum sonrası normale dönmesini kolaylaştırır.
9. Hormonların etkisiyle zayıflayan göğüs kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.
10. Egzersiz sırasında zihinsel farkındalığı ve anda kalmayı sağladığı için pilates, kişiye mental olarak rahatlama sağlar.

Ayrıca, yapılan araştırmalarda, hamilelik sürecinde egzersiz yapan annelerin bebeklerinin otonom fonksiyonları, egzersiz yapmayanlara göre daha iyi çalıştığı kanıtlanmıştır. (Otonom sinir sistemi vücut kalp atışı, nefes alma organları, iç organ fonksiyonları gibi istem dışı fonksiyonları kontrol eder.)

HAMİLELİKTE PİLATESE NE ZAMAN BAŞLAMALI?
Hamilelikte pilatese doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz:)

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KİMLERE PİLATES ÖNERİLMEZ?
1. Erken doğum riski taşıyanlar.
2. Vajinal kanaması olanlar.
3. Erken memran rüptürü olanlar.
4. Hipertansiyon gibi tıbbi problemi olan gebelerin, doktorlarının görüşünü alması önerilir.

KAS VE İSKELET SİSTEMİ PROBLEMİ OLAN GEBELER VE LOĞUSALARDA PİLATESİN YARARLARI
Skolyoz, ilerlemiş omurga eğrilikleri, fıtık, kas problemleri, doğuştan kalça çıkığı gibi rahatsızlıkları olan gebelerin, hamilelik süreçlerinde ve sonrasında vücutlarında hissettikleri şikayetleri artabilir. Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında iskelet ve kas sisteminde büyük değişiklikler sağlar, anne adaylarının rahatsızlıklarından dolayı hissettikleri ağrıların azalmasına yardımcı olur. Aslında bu tip problemleri olan kişiler, hamilelik öncesi pilates egzersizlerine başlayıp vücutlarını hamilelik süresince yaşayacakları fiziksel değişime hazırlamaları gerekir.
Pilates, hamileler için çok güvenli bir egzersizdir. Tüm vücudu dengeli bir şekilde çalıştırırken, gebelik boyunca annenin değişen anatomisine göre egzersiz modifikasyonları içerir.
Kısacası pilates, konusunda uzman bir eğitmenle yapıldığında gebelik sırası ve sonrasında yapacağınız en güvenli ve vücudunuz için yararlı bir egzersizdir :))

IMG_8909.JPG

Personel Training (Kişiye Özel Antrenör)

Memnuniyet Garantisi

PERSONAL TRAİNER İLE ÇALIŞMANIN  FAYDALARI

Personal training; yani kişiye özel antrenman; yani sadece size özel. Eğer bir Personal Trainer’ınız var ise spora olan bakış açınız büyük ölçüde değişecektir. Personal Trainer’ın sizi yönlendirmedeki kabiliyeti, kendinizdeki potansiyelin farkına varmanızı sağlayacaktır. Bu da yaptığınız sporu daha etkin yapmanıza olanak sağlayarak, hedeflerinize hızlı ulaşmanıza yarayacaktır.  Bunun yanı sıra bilinçli yapılan spor, sakatlanmaların da önünde büyük engeldir. Yani Personal Trainer ile çalışmanız direkt olarak siz ve sağlığınız ile ilgilidir.

Hala “Personal trainer ile çalışmaya gerçekten gerek var mı?” diyorsanız sizi şöyle alalım:

İhmallerin önüne geçersiniz


Bir partner veya Personal Trainer ile çalışmadan, motivasyonunuzu yüksek tutmak ve antrenmanda süreklilik sağlamak gerçekten zordur. Personal Trainer sizinle, birebir iletişimde olduğu ve sizi takip ettiği için sporu ihmal etmenizin önüne geçecektir. Bu sayede sistemli bir şekilde antrenmanlarınızı yaparak istenen sonuçlara ulaşıyor olacaksınız.


En yüksek performansları gösterirsiniz

Personal Trainerlar programınızı, potansiyelinizin maksimum derecede açığa çıkması için oluştururlar. Kişisel olarak bir antrenman yaptığımızda doğal olarak kendimizi zorlamayacak ve kendimizi rahat hissettiğimiz antrenmanlar yaparız. İyi bir Personal Trainer, sizi sakatlamayacak şekilde sınırlarınızı zorlar ve tam verim almanızı sağlar.


Her zaman size özel bir program vardır

Personal Trainer'ın yazacağı program sadece size özel olur. Var olan durumunuzu, gelişmenizi, eksiklerinizi ve artılarınızı göz önünde bulundurarak programınıza şekil verir. Yani bilgisi, deneyimi ve gözlemi ile sizi sizden daha iyi tanır. Her şey size özel olduğu için en kısa vadede hedefinize ulaşırsınız.


Sadece vücudunuz değil, siz de yeni şeyler öğrenirsiniz

Hedeflerinize doğru emin adımlarla yürürken, vücudunuzu şekle sokmak için öğrendiğiniz her şey aslında spora olan hakimiyetinizi arttır. Yani spor ile ilgili yeni bilgiler edinirsiniz.


Motivasyonunuz büyük ölçüde artar


Personal Trainer ile çalışmak motivasyonunuzu büyük ölçüde arttırır. Sizi bir sisteme ve programa sokmasından kaynaklı olarak, spordan aldığınız zevk iki katına çıkacaktır. Çünkü sizin yerinize sizi düşünen birisi vardır.


Beklenmedik durumlar için esnek antrenman zamanlarına ve programlara sahipsinizdir

Eğer bir Personal Trainer ile çalışıyorsanız ve beklenmedik bir durum yaşadıysanız, çalışma saatleri size göre şekillenir; aynı şekilde programınız da…


Profesyonelden yardım almak her zaman iyidir

Personal Trainerlar bu alanda eğitimler almış sertifikalı kişilerdir. Bu bilgi ve deneyim doğrultusunda sizi hedefinize en kısa ve etkili yoldan götürmeyi amaçlarlar. Amacınız her ne olursa olsun bir profesyonelden destek almak her zaman en etkilisidir.  Yaptığınız spor hakkında yeni şeyler öğrenip, kendinizi geliştirmek oldukça önemlidir. Fakat yeni bilgiler edindiğiniz bilgi kaynakları her zaman kapsamlı ve doğru olmamaktır. Bu evrede bir profesyonelin yardımını almak sizi en doğru sonuca ulaştıracaktır.


Beslenme programı ile egzersiz programınız birbirini tamamlar

Çoğu zaman antrenman programı ile beslenme programı örtüşmemektir. Eğer bölgesel bir çalışma veya ulaşmak istenen bir hedef var ise burada beslenme programının önemi iki katına önemli olur. Bu yüzden eğer bir profesyonel ile çalışıyorsanız egzersiz programınızı destekleyici bir beslenme programına sahip olursunuz. 


Çok daha güvenli çalışırsınız

Bir Personal Trainer ile çalışarak yanlış yapılan bir egzersizin neticesinde doğacak sakatlığın önüne geçersiniz.  Bu da sporunuzu daha verimli yapmanızı sağlar.

IMG_0315.JPG

Fonksiyonel Antreman

Beklentilerinizin Ötesinde Antreman

  • Vücut ağırlığıyla yapılan en doğal hareketler: Şınav, Barfiks, Dips, Squat, TRX

  • Kum torbası, halat, ip, tekerlek gibi ekipmanlarla yapılan tüm vücudun dahil olduğu hareketler. (Bu hareketler, bütün kaslarımızın üstünü kaplayan miyofasiyel dokuyu güçlendirir.)

  • Dumble, kettlebell gibi ekipmanlarla yapılan, belirli kas gruplarına odaklanan daha izole, güçlendirici hareketler.

  • Direnç bandı gibi ekipmanlarla yapılan, esneklik ve genel stabilizasyonu arttıran hareketler.

  • Plank gibi, core bölgesinin gücünü ve stabilizasyonunu arttıran statik hareketler.

Hizmetlerimiz: Hizmetler
bottom of page